четвер, 22 серпня 2024 р.

День Державного прапора України

День Державного прапора України


Одним  з найважливіших елементів процесу становлення державності будь – якої країни є визначення національної символіки як невід'ємної ознаки незалежності. Кожен народ має свою історію і свої святині, серед яких прапор, герб, гімн.

Прапор – це сукно, вживане як символ, або засіб сигналізації. Прапори поділяються на державні, міжнародні, територіальні( провінцій, міст і т. д.)військових, цивільних організацій, церковні родові тощо[6, 18].

   Державний прапор – одна з офіційних емблем держави, яка символізує її суверенітет. Український державний прапор являє собою синьо  - жовте прямокутне полотнище з двох рівних за шириною, горизонтально розташованих смуг: верхньої синього кольору, нижньої – жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.

   Поєднання кольорів може трактуватись багатозначно: це й чисте, мирне небо над жовтим хлібним ланом – символом праці, достатку, це й золоте Сонце у синьому космосі.

Синьо – жовті кольори поширились на західноукраїнських землях у ХІV ст., зокрема на гербових відзнаках (на гербах Львівщини, Поділля, Холмщини, Закарпаття)зустрічаються ці кольори.Червоний колір Київської землі трансформувався з часом у малиновий прапор запорозьких козаків (ХV – ХVІст.) 

Проте, козацькі полки мали прапори різних кольорів: жовті, сині, зелені.

   В часи середньовіччя, загалом, за причини політичної розчленованості, відсутності єдиної держави, єдиної символіки не існувало.

    З початком Першої світової війни в айстро – угорській армії було створено військові частини з українців – « Українські січові  стрільці». Вони мали прапор , на якому зображено архангела Михаїла, що тримає в одній руці меч, в другій – щит, де зображений лев на блакитному фоні.

   Центральна Рада в Києві затвердила Законом синій та жовтий кольори як державні барви.

   Це ж поєднання кольорів мав і прапор ЗУНР, ухвалений про самостійність українських земель (листопад 1918 року).

    Прапор Організації українських націоналістів  і Української повстанської армії, політичних угрузань, створених у Відні у 1929 р., мав червоно – чорний колір.

   Як національний прапор українського народу жовто– синє знамено було визнано  окупаційною владою панської Польщі в Галичині (20 – 30 рр.). 

Немає коментарів:

Дописати коментар