ВОГНЕВА ПІДГОТОВКА

Вогнева підготовка - один із основних предметів бойової підготовки й складова частина польового вишколу підрозділів Збройних Сил та інших силових структур України. Мета вогневої підготовки - навчити особовий склад та підрозділи підтримувати озброєння в постійній бойовій готовності та вести ефективний вогонь для ураження противника в умовах сучасного бою в інтересах виконання поставлених бойових завдань.
Розділ "Вогнева підготовка" призначений навчити застосовувати штатну зброю для ураження різних цілей у бою і передбачає вивчення матеріальної частини зброї, основ, прийомів і правил стрільби, прийомів і правил метання ручних гранат, способів розвідки цілей та визначення дальностей до них, а також проведення стрільб.
Критерієм високої вогневої підготовки воїнів є вміння знищувати противника в бою з першого пострілу.

Тема 1. СТРІЛЕЦЬКА ЗБРОЯ ТА ПОВОДЖЕННЯ З НЕЮ

Історія розвитку стрілецької зброї
Офіційною датою виникнення вогнепальної зброї серед європейських народів вважають XIV ст., коли розвиток техніки дав змогу застосовувати порох (до середини XIX ст. це був димний порох) як засіб для метання. Використання енергії пороху для метання снарядів ознаменувало собою початок нової ери у військовій справі - з'явилась артилерія, і надалі, після її появи, у тому ж XIV ст., виникла окрема гілка артилерії - ручна вогнепальна зброя.
На Русі вогнепальна зброя також з'явилась у XIV ст., але точна дата появи не встановлена. Згідно з Галіцийським часописом, "армати" на Русі з'явились у 1389 р. "та от того часу урозуміли з них стріляти". Але у Софійському часі згадується не лише про появу вогнепальної зброї, а вже її бойове застосування.
Перші зразки ручної вогнепальної зброї були вкрай недосконалі. Вони представляли собою порівняно короткі залізні або бронзові труби, склепані з окремих смуг або викувані з цільного куска. Один кінець труби був закритий наглухо та інколи закінчувався стержнем. Заряджання та стрільбу здійснювали найпримітивнішим способом. У канал ствола засипали заряд пороху, потім туди вводили снаряд - залізну або свинцеву кулю. Стрілець брав зброю у руки та наводив на ціль, потім, підносячи вогонь (ґніт або розпечений прут) до маленького отвору, запалював заряд. Як правило, запалював заряд помічник стрільця.У XIV ст. ручна вогнепальна зброя суттєво не відрізнялась від артилерійських гармат і була тією ж гарматою, але зменшеною до таких розмірів, щоб можна було стріляти з рук. Цю зброю називали ручницями або гаківницями (від крюка, гака, що виступав знизу).У XIV ст. з'явилися рушниці з ґнутовим замком (на Заході - аркебузи, на Русі - ручні пищалі 12,5-18 мм калібру).
З першої чверті XV ст. у побудові ручної вогнепальної зброї з'явились перші удосконалення - стволи стали більш подовженими, приклади вигнутими, затравочні отвори розміщуються не зверху, на лінії прицілу, а збоку.
Велике значення для розвитку стрілецької зброї мав перехід від ґнутових до колесцових (кінець XV ст.) та ударно-кременевих (XVI ст.) замків. Ця гладкоствольна дульнозарядна зброя проіснувала до XIX ст.
Перші зразки нарізної зброї були створені ще у XVI ст., але через складність виготовлення на озброєння потрапили лише у 60-х рр. XIX ст.
Винахід у першій половині XIX ст. ударного складу й капсуля, як засобу запалення метального заряду, паперового (у 60-х рр. - металевого) унітарного набою, удосконалення замків і створення затворів дали змогу переозброїти збройні формування нарізними казенно-зарядними карабінами і гвинтівками.
З появою нітрогліцеринового пороху з'являється напівавтоматична та автоматична зброя (кінець XIX ст).
Класифікація сучасної стрілецької зброї
Розглядаючи класифікацію зброї, враховуючи й стрілецьку, потрібно пам'ятати, що:
• будь-яка зброя - це засіб нанесення противнику певного ураження;
• класифікація - умовна, тому що з розвитком та появою нових зразків зброї за призначенням, конструкцією та принципом дії з'являються нові елементи класифікації.
Сьогодні на озброєнні армій дуже велике розмаїття зразків стрілецької зброї. Для їх вивчення та оцінки можливостей за бойовим використанням потрібна класифікація, що допоможе звести все різноманіття зразків до визначених видів.
У класифікації, яку пропонуємо, види стрілецької зброї можна поділити за такими основними ознаками:
За призначенням:
бойова (військова) - суто для військового (бойового) використання;
поліцейська - для сил правопорядку;
мисливська - для мисливської промисловості;
цивільна - для самооборони;
спортивна - для спортивних змагань;
навчальна - для вивчення будови, способів застосування, але з якої не можна стріляти насправді;
навчально-тренувальна - для придбання початкових навичок стрільби.
За бойовими можливостями:
пістолет - короткоствольна стрілецька зброя для стрільби на короткі відстані, якою керує одна рука;
револьвер - короткоствольна стрілецька зброя з повертанням блока стволів або зарядних комор, для стрільби на короткі відстані, якою керує одна рука;
пістолет-кулемет - автоматична зброя, що використовує для стрільби пістолетні патрони;
"автомат" (автоматична гвинтівка, автоматичний карабін, автомат системи Калашникова) - ствольна автоматична стрілецька зброя для стрільби кулями, якою керують обидві руки з упором прикладу в плече;
рушниця - довгоствольна стрілецька зброя, гладкоствольна, нарізна або комбінована, в конструкції якої передбачена стрільба з використанням двох рук та упором у плече;
гвинтівка - одноствольна нарізна рушниця з гвинтовими нарізами для стрільби кулями (довжина ствола приблизно дорівнює 70 калібрам (50-60 см));
карабін - полегшена гвинтівка з вкороченим стволом (довжина ствола приблизно дорівнює 40-50 калібрам (30-40 см));
кулемет (ручний, станковий, великокаліберний) - довгоствольна автоматична стрілецька зброя для безпосередньої стрільби кулями з опори.
За джерелом енергії, яку використовують для викидання кулі (здійснення пострілу) зі ствола зброї:
вогнепальна - енергія порохових газів, які утворюються під час згорання заряду;
пневматична - енергія газів, які стиснуті;
механічна - потенційна сила пружних елементів (лук, арбалет, катапульта та ін.);
електрична - за принципом електромагнітної індукції.
За калібром:
малокаліберна - калібр зброї до 6,5 мм (арт. до 76 мм);
нормального калібру - від 6,5 мм до 9 мм (арт. 76-130 мм);
крупнокаліберна - понад 9 мм (арт. понад 130 мм).
За конструкцією стволів (за нарізами в каналі ствола):
гладкоствольна - ствольна зброя з гладким каналом ствола;
нарізна - ствольна зброя з нарізами в каналі ствола;
комбінована - багатоствольна зброя з комбінацією стволів з гладким і нарізними каналами. У перспективних зразках сучасної зброї застосовують принцип полігональних стволів, переріз каналу в яких виглядає як правильний багатокутник.
За ступенем автоматизації:
неавтоматична - перезарядження здійснюється вручну;
автоматична - зброя з повною автоматизацією перезарядження і здійснення пострілу;
самозарядна - автоматична зброя для поодинокої стрільби. Перезарядження, як правило, відбувається за рахунок енергії порохових газів заряду, стрілець здійснює тільки спуск.
За кількістю осіб, які обслуговують зброю:
групова - стрілецька зброя, яка обслуговується стрілецьким розрахунком або екіпажем (ручні, станкові, крупнокаліберні кулемети);
індивідуальна - стрілецька зброя, яку обслуговує один стрілець (пістолети, револьвери, гладкоствольні рушниці, карабіни, автомати, пістолет-кулемети).
Перспективні зразки стрілецької зброї Збройних Сил та інших силових структур України
Штурмові гвинтівки "Форт-221", "Форт-224".
• Загальний вигляд 5,45 мм штурмової гвинтівки "Форт-221"
Штурмові гвинтівки "Форт 221", "Форт-224", що є ліцензійною копією ізраїльської гвинтівки "Tavor-21", виготовляють у м. Вінниця на військовому виробництві "ФОРТ". Вони є одними з найсучасніших штурмових гвинтівок у світі.
Штурмові гвинтівки "Форт-221", "Форт-224" - надійна й ефективна зброя, призначена для ведення прицільної одиночної або автоматичної стрільби для ураження живої сили противника на відстані до 500 м.
Штурмові гвинтівки вирізняються схемою "БУЛПАП" коли магазин із патронами розташований позаду рукоятки зі спусковим гачком (пістолетної рукоятки). Завдяки такому вирішенню зменшились загальні габарити зброї, а довжина ствола дещо збільшилась, що сприяє значному підвищенню її точності.
Приклад гвинтівки розміщений на одній осі зі стволом, а центр мас зміщений ближче до плеча бійця, що дає змогу вести надточну стрільбу навіть довгими чергами.
Для зручності бійця є можливість переобладнання гвинтівки для правої та лівої руки, кріплення сучасних прицілів, коліматорів, а також іншого устаткування, яке значно підвищує бойову здатність військовослужбовця.
Завдяки широкому використанню сучасних матеріалів вдалося знизити вагу зброї. Зазначимо, що така зброя має надзвичайно високий рівень надійності.
Гвинтівки є автоматичною зброєю з магазинним живленням, повітряним охолоджуванням ствола і газовим двигуном автоматики.
Корпус зброї майже повністю виконаний з удароміцного пластику, разом з пістолетною рукояткою і спусковою скобою. У потрібних місцях він посилений сталевими вставками.
Газовідвідний вузол розміщений над стволом і повністю прихований корпусом зброї.
Живлення гвинтівок здійснюється з магазинів від гвинтівки М16, стандартною ємкістю 30 або 20 патронів.
Модель може бути укомплектована:
• тактичним ліхтарем;
• лазерним цілевказівником;
• оптичним прицілом з 3-або 4-кратним наближенням, приладом нічного бачення.
Штурмова гвинтівка "Форт-224" - вкорочена модифікація штурмової гвинтівки "Форт-221", призначена для бійців спецпідрозділів.
• Загальний вигляд 5,45 мм штурмової гвинтівки "Форт-224"
Гвинтівка може бути укомплектована:
• тактичним ліхтарем;
• лазерним цілевказівником;
• оптичним прицілом з 3- або 4-кратним наближенням;
• приладом нічного бачення.
Бойові властивості стрілецької зброї ЗСУ (порівняльні характеристики)
Основні дані
"Форт-221"
"Форт-221"
"Форт-221"*
"Форт-224"*
"АК-74"
Калібр (мм)
5,56x45
5,56x45
5,45 х 39
5,56x45
5,45 х 39
5,45 х 39
Загальна довжина (мм)
645
725
700
585 (580)
940
Довжина ствола
380
465
468
330
415
Початкова швидкість польоту кулі
890 м/с
915 м/с
600 м/с
860 м/с (600 м/с)
900 м/с
Прицільна дальність (м)
500
500
500
500
1000
Маса з порожнім магазином
3,9
4,6
3,9
3,6
3,3
Маса зі спорядженим магазином
4,3
5,0
4,2
4,0 (3,9)
3,6
Місткість магазина
30
30
30
30
30
Нарізів
6
6
6
6
4
* Можливі модифікації.
Запитання для перевірки знань:
1. Яка класифікація стрілецької зброї за призначенням?
2. Яка класифікація стрілецької зброї за бойовими можливостями?
3. Яка класифікація стрілецької зброї за калібром?
4. Яке призначення 5,45 мм штурмової гвинтівки "Форт-221"?
5. Яке призначення 5,45 мм штурмової гвинтівки "Форт-224"?
5.45 ММ АВТОМАТИ КАЛАШНИКОВА
(АК-74, АКС-74, АК-74Н, АКС-74Н) та 5,45 мм ручні кулемети Калашникова (РПК-74, РПКС-74, РПК-74Н, РПКС-74Н)
Призначення та бойові властивості автомата (кулемета)
5,45 мм автомат Калашникова, що є індивідуальною зброєю, та 5,45 мм ручний кулемет Калашникова, що є зброєю механізованого відділення, призначені для знищення живої сили й ураження вогневих засобів противника. Для ураження противника в рукопашному бою до автомата приєднують багнет.
Для стрільби і спостереження в умовах природного нічного освітлення до автоматів АК-74Н, АКС-74Н і кулеметів РПК-74Н, РПКС-74Н приєднують нічний стрілецький приціл універсальний (НСПУ).
Для стрільби з автомата (кулемета) застосовують патрони зі звичайними (зі стальним осереддям) і трасуючими кулями.
Із автомата (кулемета) ведуть автоматичний або поодинокий вогонь. Автоматичний вогонь є основним видом вогню, який ведуть короткими (до 5 пострілів) і довгими (із автомата до 10, із кулемета - до 15 пострілів) чергами і безперервно. Подавання патронів при стрільбі здійснюють із коробчатого магазина ємністю: у автомата - на 30 патронів, у кулемета - на 45 патронів. Магазини автомата і кулемета взаємозамінні.
• Загальний вигляд 5,45 мм автомата Калашникова:
а - з постійним прикладом (АК-74);
б - із прикладом що складається (АКС-74)*
*Додаткові літери у скороченого найменування автомата (кулемета) означають: "Н" - з нічним прицілом; "С" - із прикладом, що складається.
Прицільна дальність стрільби з автомата (кулемета) - 1000 м. Найбільш дійсний вогонь по наземних цілях: у автомата - на відстані до 500 м; у кулемета - на відстані до 600 м; по літаках, вертольотах, парашутистах - з автомата та кулемета на відстані до 500 м. Зосереджений вогонь із автоматів і кулеметів по наземних групових цілях ведуть на дальності до 1000 м.
Дальність прямого пострілу: у автомата по грудній фігурі - 440 м, по ростовій фігурі - 625 м; у кулемета по грудній фігурі - 460 м, по ростовій фігурі - 640 м.
Темп стрільби - близько 600 пострілів за хвилину.
Бойова швидкострільність: під час стрільби чергами з автомата - до 100, з кулемета - до 150 пострілів за хвилину; під час стрільби поодинокими пострілами з автомата - до 40, з кулемета - до 50 пострілів за хвилину.
Вага автомата без багнета зі спорядженим патронами пластмасовим магазином: АК-74 - 3,6 кг; АК 74Н - 5,9 кг; АКС74 - 3,5 кг; АКС-74Н - 5,8 кг. Вага багнета з піхвами - 490 г.
Вага кулемета зі спорядженим патронами магазином: РПК-74 - 5,46 кг; РПК-74Н - 7,76 кг; РПКС-74 - 5,61 кг; РПКС-74Н - 7,91 кг.
• Загальний вигляд 5,45 мм ручного кулемета Калашникова:
а - з постійним прикладом (РПК-74);
б - із прикладом, що складається (РПКС-74)
Поняття про будову автомата (кулемета) і роботу його частин
Автомат складається із таких основних частин і механізмів:
• ствола зі ствольною коробкою, прицільним пристроєм, прикладом і пістолетною рукояткою;
• кришки ствольної коробки;
• затворної рами з газовим поршнем;
• затвора;
• зворотного механізму;
• газової трубки із ствольною накладкою;
• ударно-спускового механізму;
• ців'я;
• магазина.
Крім того, в автомата є дульне гальмо-компенсатор і багнет, а в кулемета - полум'ягасник і сошка.
До комплекту автомата (кулемета) входять: приладдя, ремінь і сумка (у кулемета - дві сумки) для магазинів. До комплекту автомата (кулемета) з прикладом, що складається крім вищенаведеного входить чохол для автомата (кулемета) з кишенею для магазина, а до комплекту автомата (кулемета) з нічним прицілом входить також нічний стрілецький приціл універсальний (НСПУ).
Принцип дії. Автоматична дія автомата (кулемета) базується на використанні частини енергії порохових газів, що відводяться з каналу ствола до газового поршня затворної рами.
Під час пострілу частина порохових газів, що рухають кулю, поринає через отвір у стінці ствола в газову камеру, тисне на передню стінку газового поршня і відкидає поршень та затворну раму із затвором у заднє положення. Під час відходу затворної рами назад здійснюється відпирання каналу ствола, затвор виймає із патронника гільзу і викидає її назовні, затворна рама стискає зворотну пружину і зводить курок (ставить його на взвод автоспуска).
У попереднє положення затворна рама із затвором повертається під дією затворного механізму, затвор при цьому досилає черговий патрон із магазина в патронник і запирає канал ствола, а затворна рама виводить шептало автоспуска з-під зводу автоспуска курка. Курок стає на бойовий взвод. Запирання затвора здійснюється обертанням навколо повздовжньої осі праворуч, внаслідок чого бойові виступи затвора входять за бойові упори ствольної коробки.
Якщо перевідник встановлено на автоматичний вогонь, то стрільба буде продовжуватися, доки натиснутий спусковий гачок і в магазині є патрони.
Якщо перевідник встановлено на поодинокий вогонь, то після натискання на спусковий гачок буде здійснено лише один постріл; для здійснення наступного пострілу потрібно відпустити спусковий гачок і натиснути на нього знову.
Призначення, будова частин і механізмів автомата Ствол визначає напрямок польоту кулі. Всередині ствол має канал із чотирма нарізами, що йдуть зліва вгору направо. Нарізи надають кулі обертального руху. Проміжки між нарізами називають полями.
Відстань між двома протилежними полями (за діаметром) називається калібром каналу ствола; в автомата (кулемета) він дорівнює 5,45 мм. У казенній частині канал гладенький і зроблений за формою гільзи; ця частина каналу слугує для поміщення набою і називається патронником. Перехід від патронника до нарізної частини каналу ствола називається кульним входом.
• Ствол:
а - наріз ствола; б - поле каналу ствола; в - калібр ствола; г - вісь каналу ствола; д - канал ствола
Ззовні ствол має основу мушки в автомата з різьбою (у кулемета - різьба на дульній частині) для нагвинчування у автомата дульного гальмо-компенсатора (у кулемета - полум'ягасника) і втулки для стрільби холостими набоями, газовідвідний отвір, газову камеру, з'єднувальну муфту, колодку прицілу і на казенному зрізі виріз для зачеплення викидача. Основа мушки, газова камера і колодка прицілу закріплені на стволі за допомогою штифтів. Ствол через штифт з'єднаний зі ствольною коробкою і від неї не відділяється.
У кулемета, натомість, на передній частині ствола є основа сошки для приєднання сошки до ствола з отвором для шомпола і кільце з провушиною для збільшення надійності кріплення шомпола.
Дульний гальмо-компенсатор автомата призначений для підвищення влучності бою і зменшення енергії віддачі. Гальмо-компенсатор має дві камери: передню і задню (з круглим отвором у них для вильоту кулі). Передня камера має вінчик, на який одягають кільце багнета при примиканні його до автомата, прямокутний паз, в який входить виступ багнета, і два вікна для виходу порохових газів.
• Дульний гальмо-компенсатор та полум'ягасник
а - дульний гальмо-компенсатор; б - полум'ягасник; 1 - вінчик; 2 - вікна; 3 - щілина; 4 - компенсаційні отвори; 5 - виїмка для фіксатора; 6 - скіс; 7 - внутрішній наріз
• Ствольна коробка
Ствольна коробка слугує для з'єднання частин і механізмів автомата (кулемета), для забезпечення закривання каналу ствола затвором і замикання затвора. У ствольній коробці розміщується ударно-спусковий механізм.
До ствольної коробки прикріплені: приклад з антабкою, пістолетна ручка і пускова скоба з застібкою магазина. В автоматів (кулеметів) з нічними прицілами до лівої бічної стінки прикріплена планка для приєднання нічного прицілу.
Прицільний пристрій призначений для наведення автомата (кулемета) під час стрільби по цілях на різні відстані і складається із прицілу та мушки.
Приціл складається із колодки прицілу, пластинчатої пружини, прицільної планки і хомутика.
Колодка прицілу має: два сектори для надання прицільній планці певної висоти; провушини для кріплення прицільної планки; отвори для штифта і замикача газової трубки; всередині - гніздо для пластинчатої пружини і порожнини для затворної рами; на задній стінці - напівкруглий виріз для кришки ствольної коробки. Колодка прицілу одягнута на ствол і закріплена штифтом.
Пластинчата пружина розміщується у гнізді колодки прицілу й утримує прицільну планку в заданому положенні.
Прицільна планка має гривку з прорізом для прицілювання і вирізи для утримання хомутика в установленому положенні через застібки з пружиною. На прицільній планці (в автомата - згори, в кулемета - згори і знизу) нанесена шкала з поділками від 1 до 10; цифри шкали позначають відстані стрільби в сотнях метрів.
На автоматі, крім цього, на прицільній планці нанесено літеру "П" (постійна установка прицілу, приблизно відповідає прицілу 4 (відстань стрільби 440 м)).
У кулемета прицільна планка має гніздо для цілика і риску; на стінці гнізда цілика нанесено шкалу з поділками від 1 до 10, кожна з яких відповідає двом тисячним відстані стрільби.
Цілик у кулемета має гривку з прорізом для прицілювання, гвинт із маховичком, пружину, шайбу і штифт.
Хомутик одягнутий на прицільну планку й утримується у цьому положенні застібкою. Застібка має зуб, який під дією пружини заскакує у виріз прицільної планки.
Мушка вґвинчена в полозок, який закріплений у основі мушки. На полозкові й на основі мушки нанесено риски, які виявляють положення мушки.
• Прицільний пристрій: а - приціл; б - мушка
Кришка ствольної коробки запобігає забрудненню частин і механізмів, розміщених у ствольній коробці. З правого боку вона має виріз для проходу гільз, що викидаються назовні, і для руху ручки затворної рами, ззаду - отвір для виступу направляючого стержня зворотного механізму.
Затворна рама з газовим поршнем приводить у дію затвор та ударно-спусковий механізм.
Затвор призначений для досилання набою у патронник, замикання каналу ствола, розбивання капсуля і виймання із патронника гільзи (набою). Він складається із остова, ударника, викидача з пружиною і віссю, шпильки.
Зворотний механізм повертає затворну раму з затвором у переднє положення і складається із повертальної пружини, направляючого стержня, рухомого стержня і муфти.
Газова трубка зі ствольною накладкою складається із газової трубки, передньої і задньої з'єднаних муфт, ствольної накладки, металевого напівкільця і пластинчатої пружини. Газова трубка має направляючі ребра і скеровує рух газового поршня. Переднім кінцем газова трубка одягнена на патрубок газової камери. Ствольна накладка запобігає отриманню автоматником опіків рук під час стрільби.
• Кришка ствольної коробки
• Затворна рама з газовим поршнем
• Затвор:
а - загальний вигляд; б - будова затвора; в - остов затвора
• Газова трубка зі ствольною накладкою
Ударно-спусковий механізм слугує для спуску курка з бойового взведення із взведення автоспуска, нанесення удару по ударнику, забезпечення ведення автоматичного чи поодинокого вогню, припинення стрільби, для запобігання пострілів при незачиненому затворі й допомагає поставити автомат на запобіжник.
Ударно-спусковий механізм розміщений у ствольній коробці, де кріпиться трьома взаємозамінними вісями, і складається із курка з бойовою пружиною, уповільнювача курка з пружиною спускового гачка, шептала поодинокого вогню з пружиною, перевідника і трубчатої осі. Курок із бойовою пружиною слугує для нанесення удару по ударнику. На куркові є бойове взведення, взведення автоспуска, цапфи та отвори для осі. Бойова пружина одягнена на цапфи курка і своєю петлею діє на курок, а кінцями - на прямокутні виступи спускового гачка. Уповільнювач курка сповільнює рух курка вперед для покращення точності бою при веденні автоматичного вогню зі стійких положень. Він має передній і задній виступи, отвір для осі, пружину і защіпку. Перевідник призначений для встановлення автомата (кулемета) на автоматичний чи одиночний вогонь, а також на запобіжник. Він має сектор із цапфами, які розміщуються в отворах стінок ствольної коробки.
• Частини ударно-спускового механізму
Нижнє положення перевідника відповідає встановленню його на одиночний вогонь "ОД", середнє - на автоматичний вогонь "АВ" і верхнє - на запобіжник. Спусковий гачок допомагає утримувати курок на бойовому взведенні або спускати, він має фігурний виступ, отвір для осі, прямокутні виступи і хвіст. Своїм фігурним виступом він утримує курок на бойовому взведенні. Шептало одиночного вогню слугує для утримання курка після пострілу в крайньому задньому положенні, якщо при веденні одиночного вогню спусковий гачок не відпустили. Шептало розміщене на одній осі зі спусковим гачком, має пружину, отвір для осі й виріз, в який входить сектор перевідника при веденні автоматичного вогню і стопорить шептало. Крім цього, виріз обмежує повертання сектора вперед, якщо перевідник поставили на запобіжник. Автоспуск допомагає автоматично вивільнити курок із взведення автоспуска під час стрільби чергами, а також запобігає спуску курка при незачиненому затворі. Він має шептало для утримання курка на взведенні автоспуска, важіль для повороту автоспуска виступом затворної рами при підході її в переднє положення і пружину.
На одній осі з автоспуском знаходиться його пружина. Коротким кінцем вона з'єднана з автоспуском, а її довгий кінець проходить вздовж лівої стінки ствольної коробки і входить у кільцеві проточки на осях автоспуска, курка і спускового гачка, утримуючи осі від випадання.
Цівка сприяє зручності дії і запобігає отриманню опіків рук автоматника.
Магазин призначений для розміщення патронів і подавання їх у ствольну коробку.
Багнет приєднують до автомата для ураження противника в рукопашному бою. Багнет використовують як ніж, пилку (для розпилювання металу) і ножиці (для розрізання дроту). Дроти освітлювальної мережі потрібно різати по-одному, знявши попередньо ремінь із багнета і підвісну з піхв. Розрізуючи дріт, потрібно стежити за тим, щоб руки не торкалися до металевих поверхонь багнета і піхов. Не можна робити проходи в електризованих дротяних загородженнях, застосовуючи багнет.
Багнет складається із леза і ручки.
Піхви призначені для носіння багнета на поясному ремені. їх також разом із багнетом застосовують для розрізання дроту. Піхви мають підвіску з петлею, виступ-вісь, упор для обмеження повороту багнета при дії ним як ножицями. Всередині піхов є пластинчата пружина з фіксатором для утримання багнета від випадання.
• Цівка:
1 - упор для пальців; 2 - виступ; 3 - пластинчата пружина; 4 - отвір для шомпола
• Магазин
Особливості будови 5,45 мм ручного кулемета Калашникова (РПК-74).
Загальна будова кулемета РПК-74 майже така сама, як і в автомата АК-74, крім деяких винятків:
• РПК-74 має сошку;
• прицільна планка має цілик (0-02);
• на прицільній планці немає постійної установки прицілу "П", на зворотному боці також нанесена шкала з поділками від 1 до 10;
• РПК-74 має магазин ємністю 45 патронів;
• більша довжина ствола (590 мм, а в АК-74-415 мм);
• змінена форма приклада;
• на стволі встановлений не компенсатор, а полум'ягасник;
• зворотний механізм складається з направляючих трубки і стержня (в АК-74 - направляючий і рухомий стержні).
• призначення основних частин та механізмів
• прицільний пристрій складається з прицілу і мушки
• приціл (РПК) складається із колодки прицілу, пластинчатої пружини, прицільної планки, цілика і хомутика
• Приціл РПК-74
Запитання та завдання для перевірки знань:
1. Яке призначення 5,45 мм автомата Калашникова АК-74?
2. Які бойові властивості 5,45 мм Калашникова АК-74?
3. Опишіть загальну будову 5,45 мм Калашникова АК-74.
4. Назвіть особливості будови кулемета РПК-74.
Розбирання і збирання автомата (кулемета)
Розбирання автомата (кулемета) може бути неповним і повним. Неповне розбирання - для чищення, змащування та огляду автомата (кулемета) повне - для чищення при сильному забрудненні автомата (кулемета) після того, як він був під дощем чи в снігу, і під час ремонту. Дуже часто розбирати автомат недоцільно, оскільки це прискорює зношування частин і механізмів.
Розбирання і збирання автомата (кулемета) здійснюють на столі або чистій підкладці; частини і механізми складають за порядком розбирання. Потрібно з ними поводитись обережно, не класти одну частину на іншу і не застосовувати надмірних зусиль і різких ударів. Під час збирання автомата (кулемета) потрібно звірити номери на його частинах; у кожного автомата (кулемета) номер на ствольній коробці повинен відповідати номерам на газовій трубці, затворній рамі, затворі, кришці ствольної коробки та інших частинах.
Навчання розбиранню і збиранню на бойових автоматах (кулеметах) дозволене лише у виняткових випадках і з дотриманням особливої обережності з частинами і механізмами.
Порядок неповного розбирання автомата (кулемета):
1. Від'єднайте магазин. Утримуючи автомат лівою рукою за шийку при клада або ців'я, правою рукою обхопіть магазин, натискаючи великим пальцем на защіпку, подайте нижню частину магазина вперед і від'єднайте його.
Щоб перевірити, чи нема патрона в патроннику, опустіть перевідник донизу, поставте його в положення "АВ" чи "ОД"; відведіть ручку затворної рами назад, огляньте патронник, відпустіть ручку затворної рами і спустіть курок із бойового взведення.
Розбираючи автомат (кулемет) з нічним прицілом, після від'єднання магазина, від'єднайте нічний приціл - відведіть ручку затискного пристрою вліво і назад, зсовуючи приціл назад, від'єднайте його від автомата (кулемета).
2. Вийміть пенал належності з гнізда приклада. Утопіть пальцем правої руки кришку гнізда так, щоб пенал під дією пружини вийшов із гнізда; відкрийте пенал і вийміть із нього протирку, йоржик, викрутку та виколотку.
В автомата з прикладом, що складається, пенал носять у кишені сумки для магазинів.
3. Від'єднайте шомпол. Відтягніть кінець шомпола від ствола так, щоб його головка вийшла з-під упора на основі мушки, і вийміть його.
4. Від'єднайте від автомата дульний гальмо-компенсатор, від кулемета - полум'ягасник. Утопіть викруткою фіксатор дульного гальмо-компенсатора (полум'ягасника).
Зверніть дульний гальмо-компенсатор (полум'ягасник) із різьбового виступу основи мушки (зі ствола), обертаючи його проти годинникової стрілки.
Якщо дульний гальмо-компенсатор (полум'ягасник) надто туго обертається, то дозволено здійснювати його відвертання за допомогою виколотки (шомпола), вставленої у вікна гальмо-компенсатора (щілини полум'ягасника).
5. Від'єднайте кришку ствольної коробки.
Лівою рукою обхопіть шийку приклада, великим пальцем цієї руки натисніть на виступ направляючого стержня зворотного механізму, правою рукою припідніміть вверх задню частину кришки ствольної коробки і від'єднайте кришку.
6. Від'єднайте зворотний механізм.
Утримуючи автомат лівою рукою за шийку приклада, правою подайте вперед направляючий стержень зворотного механізму до виходу його п'ятки із повздовжнього паза ствольної коробки; припідніміть задній кінець напрямного стержня і вийміть зворотний механізм із каналу затворної рами.
• Від'єднання магазина
• Перевірка, чи немає патрона в патроннику
• Виймання пенала з гнізда приклада
• Виймання шомпола
7. Від'єднайте затворну раму з затвором. Продовжуючи утримувати автомат лівою рукою, правою відведіть затворну раму назад до кінця, припідніміть її разом із затвором і від'єднайте від ствольної коробки.
8. Від'єднайте затвор від затворної рами. Візьміть затворну раму в ліву руку затвором догори і правою рукою відведіть затвор назад, поверніть його так, щоб ведучий виступ затвора вийшов із фігурного вирізу затворної рами, і виведіть затвор вперед.
9. Від'єднайте газову трубку зі ствольною накладкою. Утримуючи автомат лівою рукою, правою надягніть пенал приладдя прямокутним отвором за виступ замикача газової трубки, поверніть замикач від себе до вертикального положення і зніміть газову трубку з патрубка газової камери.
• Від'єднання від автомата дульного гальмо-компенсатора
• Від'єднання затворної рами з затвором
• Від'єднання кришки ствольної коробки
• Від'єднання зворотного механізму
• Від'єднання затвора від затворної рами
• Від'єднання газової трубки зі ствольною накладкою
Порядок збирання автомата (кулемета) після неповного розбирання:
1. Приєднайте газову трубку зі ствольною накладкою. Утримуючи автомат лівою рукою, правою насуньте газову трубку переднім кінцем на патрубок газової камери: щільно притисніть задній кінець ствольної накладки до ствола і поверніть за допомогою пенала приладдя замикач на себе до входження його фіксатора у виїмку на колодці прицілу.
2. Приєднайте затвор до затворної рами. Візьміть затворну раму в ліву руку, а затвор - у праву і вставте його циліндричною частиною у канал рами, поверніть затвор так, щоб його ведучий виступ увійшов у фігурний виріз затворної рами, і просуньте затвор вперед.
3. Приєднайте затворну раму з затвором до ствольної коробки. Візьміть затворну раму в праву руку так, щоб великий палець утримував затвор у передньому положенні. Лівою рукою обхопіть шийку приклада, правою введіть газовий поршень у порожнину колодки прицілу і просуньте затворну раму вперед настільки, щоб відгини ствольної коробки увійшли в пази затворної рами, легким зусиллям притисніть її до ствольної коробки і просуньте вперед.
4. Приєднайте зворотний механізм. Правою рукою введіть зворотний механізм у канал затворної рами; стискуючи зворотну пружину, подайте напрямний стержень вперед і, опустивши дещо донизу, введіть його п'яту в повздовжній паз ствольної коробки.
5. Приєднайте кришку ствольної коробки. Вставте кришку ствольної коробки переднім кінцем у напівкруглий виріз на колодці прицілу; натисніть на задній кінець кришки долонею правої руки вперед і донизу так, щоб виступ напрямного стержня зворотного механізму увійшов у отвір кришки ствольної коробки.
6. Спустіть курок із бойового взведення і поставте на запобіжник.
Натисніть на спусковий гачок і підніміть перевідник вверх до кінця.
7. Приєднайте до автомата дульне гальмо-компенсатор, до кулемета - полум'ягасник. Наверніть дульне гальмо-компенсатор (полум'ягасник) на різьбовий виступ основи мушки (на ствол) до упору. Якщо паз дульного гальмо-компенсатора (полум'ягасника) не співпав із фіксатором, потрібно відвернути дульне гальмо-компенсатор чи полум'ягасник (не більше одного оберту) до збігу пази з фіксатором.
8. Приєднайте шомпол.
9. Вкладіть пенал у гніздо приклада. Складіть у пенал протирку, йоржик, викрутку і виколотку та зачиніть його кришкою, вкладіть пенал дном у гніздо приклада й утопіть його так, щоб гніздо зачинилося кришкою. В автоматів із складним прикладом пенал вкладають у кишеню сумки для магазинів.
10. Приєднайте магазин до автомата (кулемета). Утримуючи автомат лівою рукою за шийку приклада чи ців'є, правою введіть у вікно ствольної коробки зачіп магазина і поверніть магазин на себе так, щоб защіпка зайшла за опорний виступ магазина.
5,45 мм бойові патрони
Загальні відомості про будову патронів.
Боєприпасами до стрілецької зброї є унітарні (які заряджають в один (латин. unitas - єдиний) прийом) патрони, тобто патрони, в яких куля, пороховий заряд і капсуль з'єднані в єдине ціле за допомогою гільзи.
• Унітарний патрон: а - загальний вигляд; б -у розрізі: 1 - куля, 2 - гільза, 3 - пороховий заряд, 4 - капсуль
Унітарні патрони дають змогу досягнути високої швидкострільності та усунення під час пострілу прориву порохових газів через казенну частину ствола. Основні бойові властивості, а особливо бойову ефективність стрілецької зброї визначають ствол зброї і патрон. Настильність траєкторії польоту кулі, убивча, пробивна і запалювальна дія по цілі повністю залежать від характеристик патрона. Патрон впливає на конструктивні особливості зброї та її габарити. Неправильно вибраний патрон може звести нанівець всі технічні переваги зброї. Патрон - це основа. Прийняття на озброєння патрона - це військово-виробнича політика будь-якої держави на багато років уперед. Зброю виготовляють під патрон, а не патрони - під зброю (у виняткових випадках створюють патрон і зброю разом - комплекс зброї). Тому до патронів висувають жорсткі вимоги, а саме:
• вони повинні мати хороші балістичні показники (початкову швидкість, відповідну дальність і настильну траєкторію польоту кулі) та забезпечувати безвідмовність роботи зброї в будь-яких умовах;
• вони повинні мати якомога меншу вагу (впливає на боєзапас і його транспортування) та габарити (зручність подачі патрона і розміри зброї), зберігаючи при цьому найкращі властивості зброї;
• при тривалому зберіганні вони не повинні втрачати своїх балістичних властивостей та бути безпечними під час зберігання на складі, а також в обігу;
• вони повинні бути простими за будовою, виготовлені з недефіцитних матеріалів (дешевизна виробництва патронів), забезпечувати збереження міцності кулі під час руху її в каналі ствола та під час польоту. Зокрема, не повинно відбуватися мимовільне руйнування гільз;
• 5,45 мм патрони випускають із звичайними і трасуючими кулями. Основна частина трасуючої кулі пофарбована в зелений колір. Для імітації стрільби застосовують холості (без кулі) патрони, стрільбу якими ведуть із застосуванням спеціальної втулки.
Звичайна куля (мал., а) призначена для ураження живої сили ворога, розміщеної відкрито і за перешкодами, які пробивають кулею.
Трасуюча куля (мал., б) також призначена для ураження живої сили ворога. Зокрема, під час польоту кулі в повітрі її трасуючий склад, що горить, на відстанях стрільби до 800 м залишає світловий слід, який дає змогу здійснювати коректування вогню і цілевказівку.
• Кулі:
а - куля зі сталевим осереддям; б - трасуюча; 1 - оболонка; 2 - сталеве осереддя; 3 - свинцева сорочка; 4 - осереддя (свинцеве); 5 - трасуючий склад
В оболонці трасуючої кулі в головній частині розміщене осердя, а в донній - шашка пресованого трасуючого складу. Коли здійснюється постріл, полум'я від порохового заряду запалює трасуючий склад, який під час польоту кулі залишає слід, що світиться.
Гільза призначена для з'єднання всіх частин набою, запобігання порохового заряду від зовнішнього впливу і для усунення прориву порохових газів у бік затвора. Вона має корпус для розміщення порохового заряду, дульце для закріплення кулі і дно. Ззовні біля дна гільзи зроблена кінцева проточка для зачепу викидача. На дні гільзи є гніздо для капсуля, ковадло і два затравлювальних отвори.
Пороховий заряд надає кулі поступального руху. Він містить порох сферичного зернування.
Капсуль призначений для запалювання порохового заряду. До його складу входять латунний ковпачок впресованого в нього ударного складу і фольгове кільце, яке прикриває ударний склад.
5,45 мм патрони запаковують у дерев'яні ящики. До ящика кладуть дві герметично зачинені металеві коробки по 1080 патронів у кожній; патрони в коробках запаковані в картонні пачки по 30 штук. Загалом у ящику вміщено 2160 патронів.
РОБОТА ЧАСТИН І МЕХАНІЗМІВ АВТОМАТА
Положення частин і механізмів до заряджання
Затворна рама з газовим поршнем і затвором під дно зворотного механізму знаходиться у крайньому передньому положенні, газовий поршень - у патрубку газової камери; канал ствола зачинений затвором. Затвор повернутий навколо повздовжньої осі праворуч, його бойові виступи розміщені у вирізах ствольної коробки - затвор закритий. Зворотна пружина має найменший стиск.
Важіль автоспуска під дією виступу затворної рами повернутий вперед і вниз.
Курок спущений і впирається у затвор. Ударник під дією курка подано вперед. Бойова пружина найменше стиснена і своєю петлею притискає курок до затвора, загнутими кінцями притискає прямокутні виступи спускового гачка до дна ствольної коробки, а хвіст спускового гачка знаходиться у передньому положенні.
Уповільнювач курка під дією своєї пружини переднім виступом притиснений до дна ствольної коробки.
Перевідник розміщений у крайньому верхньому положенні й зачиняє ступінчатий виріз у кришці ствольної коробки (перевідник стоїть на запобіжнику), сектор перевідника ввійшов у виріз шептала одиночного вогню і знаходиться над правим прямокутним виступом спускового гачка (зачиняє спусковий гачок).
Патрони в магазині під дією пружини підіймаються вверх до упору верхнім патроном у затворну раму.
Коли перевідник стоїть на запобіжнику, він закриває виріз кришки ствольної коробки й опиняється на шляху руху ручки затворної рами назад; сектор перевідника повертається вперед і стає над правим прямокутним виступом спускового гачка (замикає спусковий гачок).
РОБОТА ЧАСТИН І МЕХАНІЗМІВ ПІД ЧАС СТРІЛЬБИ
Робота частин і механізмів під час автоматичної стрільби
Для здійснення автоматичної стрільби потрібно поставити перевідник на автоматичний вогонь "АВ", якщо він не був поставлений під час заряджання, і натиснути на спусковий гачок.
Коли перевідник ставлять на автоматичний вогонь, його сектор вивільняє прямокутний виступ спускового гачка (відчиняє спусковий гачок) і залишається у вирізі шептала одиночного вогню. Спусковий гачок отримує можливість обертання навколо своєї осі, шептало одиночного вогню від повороту разом зі спусковим гачком утримує сектор перевідника.
Після натискання на хвіст спускового гачка його фігурний виступ виходить із зачеплення із бойовим зведенням курка. Курок під дією бойової пружини повертається на своїй осі та енергійно наносить удар по ударнику. Ударник бойком розбиває капсуль набою. Ударний склад капсуля набою загорається, полум'я через затравлювальні отвори на дні гільзи проникає до порохового заряду і запалює його. Здійснюється постріл.
Куля під дією порохових газів рухається по каналу ствола; як тільки вона проходить газовивідний отвір, частина газів поринає через цей отвір у газову камеру, тисне на газовий поршень і відкидає затворну раму назад. Відходячи назад, затворна рама (як і при відведенні її назад за ручку) переднім скосом фігурного вирізу повертає затвор навколо повздовжньої осі й виводить його бойові виступи з-за бойових упорів ствольної коробки - здійснюється відчинення затвора і відчинення каналу ствола, виступ затворної рами звільнює важіль автоспуска, він під дією пружини дещо піднімається вгору, а шептало автоспуска притискається до передньої площини курка. До цього часу куля вилетить із каналу ствола.
Після вильоту кулі з каналу ствола автомата порохові гази потрапляють у задню камеру дульного гальмо-компенсатора, розширюються і, виходячи через компенсаційні отвори, створюють реактивну силу, яка відхиляє дульну частину автомата в бік, протилежний розташуванню отворів (ліворуч, донизу). Частина порохових газів, ударяючись у передні стінки задньої і передньої камер, зменшує віддачу. Звук пострілу зменшується завдяки зустрічі газів, що виходять із щілин задньої камери, з газами, відбитими від передньої стінки передньої камери.
Затворна рама з затвором за інерцією продовжує рух назад; гільза, яку утримує зачеп викидача, наштовхується на відбиваючий виступ ствольної коробки і викидається назовні.
Далі, як і під час заряджання, робота частин і механізмів, за винятком курка та уповільнювача, здійснюється так само. Курок стає на верхній виступ шептала автоспуска й утримується на ньому під час повертання затворної рами з затвором у переднє положення. Після того як затвор подасть верхній патрон у патронник, канал ствола і затвор закриваються, затворна рама, продовжуючи рух уперед, виводить шептало автоспуска з-під взведення автоспуска курка. Курок під дією бойової пружини повертається і б'є по застібці уповільнювача курка; уповільнювач повертається назад, підставляє під удар курка передній виступ; внаслідок цих ударів
по уповільнювачу рух курка вперед дещо уповільнюється, що дає змогу стволу після удару по ньому затворної рами з затвором прийняти положення, близьке до початкового, і цим покращити кучність бою. Після удару по попередньому виступу уповільнювача курок наносить удар по ударнику. Здійснюється постріл. Робота частин і механізмів автомата (кулемета) повторюється. Автоматична стрільба буде продовжуватися доти, доки відбуватиметься натискання на спусковий гачок і в магазині будуть патрони.
Для припинення стрільби потрібно відпустити спусковий гачок, який під дією бойової пружини повернеться і його фігурний виступ опиниться на шляху руху бойового взведення курка. Курок зупиняється на бойовому взведенні. Стрільба припиняється, але автомат залишається зарядженим, готовим надалі здійснювати автоматичну стрільбу.
Робота частин і механізмів під час стрільби одиночними пострілами
Для здійснення одиночного пострілу потрібно поставити на поодиночний вогонь"СД" і натиснути на спусковий гачок.
Коли перевідник ставлять з положення на запобіжник у положення на одиночний вогонь "ОД", сектор перевідника вивільняє прямокутний виступ спускового гачка (відчиняє спусковий гачок), повністю виходить із вирізу шептала поодиночного вогню і під час стрільби в роботі ударно-спускового механізму участі не бере.
Під час натискання на хвіст спускового гачка його фігурний виступ виходить із зачеплення з бойовим взведениям курка. Курок під дією бойової пружини обертається на своїй осі та енергійно б'є по ударнику. Здійснюється постріл. Після першого пострілу частини і механізми виконують ту саму роботу, що і при автоматичній стрільбі, але наступного пострілу не буде, тому що разом зі спусковим гачком повернулося шептало поодиночного вогню і його зачіп опинився на шляху руху бойового взведення курка. Бойове взведення курка зістрибне за шептало поодиночного вогню, а курок зупиниться у задньому положенні.
Для здійснення наступного пострілу потрібно відпустити спусковий гачок і знову натиснути на нього. Коли спусковий гачок буде відпущений, він під дією кінців бойової пружини повернеться разом із шепталом поодиночного вогню, вийде з зачеплення з боковим взведениям курка і вивільнить курок. Курок під дією бокової пружини б'є спочатку по застібці уповільнювача, потім по його передньому виступові та стає на бойове взведення. Під час натискання на спусковий гачок його фігурний виступ виходить із зачеплення з бойовим взведениям курка, й опрацювання частин і механізмів повториться. Здійсниться черговий постріл.
Запитання для перевірки знань:
1. Який порядок неповного розбирання автомата Калашникова АК-74?
2. Який порядок збирання після неповного розбирання автомата Калашникова АК-74?
3. Яка загальна будова патрона до автомата АК-74?
Догляд за автоматом (кулеметом), його зберігання
Автомат (кулемет) повинен бути справним і готовим до дії. Цього досягають своєчасним і вмілим чищенням і змащуванням та правильним зберіганням автомата (кулемета).
Чищення автомата (кулемета), що знаходиться у підрозділі, здійснюють:
• під час підготування до стрільби;
• після стрільби бойовими і холостими набоями - негайно по закінченні стрільби на стрільбищі (в полі) - чистять і змащують ствольну коробку, канал ствола, газову камеру, газовий поршень, затворну раму і затвор; кінцеве чищення автомата (кулемета) здійснюють після повернення зі стрільби і протягом наступних 2-3 діб щоденно;
• після наряду і занять у полі без стрільби - після повернення із наряду чи занять;
• у бойових умовах і на довготривалих навчаннях - щоденно в періоди затихання бою і під час перерв навчань - якщо автомат не застосовувався - до одного разу на тиждень.
Після чищення автомат (кулемет) змащують. Мастило наносять лише на добре очищену й суху поверхню металу відразу ж після чищення, щоб не допустити дію вологи на метал.
Чищення і змащування автомата (кулемета) здійснюють під безпосереднім керівництвом командира відділення. Командир відділення повинен визначити ступінь необхідного розбирання, чищення і змащування, перевірити справність, належність і якість матеріалів для чищення; правильність і якість здійсненої чистки і дати дозвіл на змащування і збирання; проконтролювати здійснене змащування і збирання автомата (кулемета).
Офіцери повинні періодично бути присутніми під час чищення автомата (кулемета) і оцінювати правильність виконання відповідних дій.
За казарменого чи табірного розміщення чищення автомата (кулемета) здійснюють у спеціально відведених місцях, на обладнаних для цієї мети столах, а в бойових умовах і на навчаннях - на чистих підкладках, дошках, фанері тощо.
На стрільбищі автомат після стрільби чистять у відведених для цього місцях спеціальним розчином чи розчином рідкого збройного мастила. Чищення автоматів (кулеметів) спеціальним розчином здійснюють лише під керівництвом офіцерів чи старших підрозділами.
Автомат, вичищений на стрільбищі рідким збройним мастилом, після повернення в казарму потрібно вичистити спеціальним розчином.
У польових умовах чищення і змащування автомата (кулемета) здійснюють лише рідкими збройними мастилами.
Для чищення і змащування автомата (кулемета) застосовують:
рідке збройне мастило - для чищення автомата (кулемета) і змащування його частин і механізмів при температурі повітря від + 5° С до - 50° С;
збройне мастило - для змащування каналу ствола, частин і механізмів автомата (кулемета) після їх чищення; це мастило застосовують при температурі повітря вище + 5° С;
спеціальний розчин (напр., РЧС - розчин чищення стволів) - для чищення каналів стволів та інших частин автомата (кулемета), на які діють порохові гази;
ганчір'я або спеціальний папір - для обтирання, чищення і змащування автомата (кулемета);
паклю (коротке льоноволокно), очищену від костриці, - лише для чищення каналу ствола.
Для зручності чищення пазів, вирізів та отворів можна застосовувати дерев'яні палички.
Категорично заборонено використовувати для чищення автомата (кулемета) абразивні матеріали (наждачний папір, пісок тощо).
Приладдя до автомата (кулемета) радянського зразка
Приладдя призначене для розбирання, збирання, чищення, змащування автомата (кулемета) і прискореного спорядження магазина патронами.
До приладдя належить: шомпол; протирка; йоржик; викрутка; виколотка; пенал; кришка; мастильниця; обойма; перехідник.
• Приладдя:
1 - шомпол; 2 - протирка; 3 - йоржик; 4 - викрутка; 5 - викрутка; 6 - пенал; 7 - кришка; 8 - мастильниця; 9 - виколотка; 10 - обойма; 11 - перехідник
Зберігання автоматів (кулеметів) і патронів
Відповідальність за зберігання автоматів (кулеметів) і патронів у підрозділі несе командир підрозділу.
Автомат зберігають завжди розрядженим, із від'єднаним магазином, знятим багнетом, спущеним курком, перевідником на запобіжнику, хомутиком прицілу, встановленим в автоматі на поділці "П", в кулеметі - на поділці 1. Ноги сошки кулемета складені й закріплені пружинною застібкою. Автомат знімають із запобіжника лише перед заряджанням і стрільбою.
Автоматник (кулеметник) повинен завжди тримати автомат (кулемет) чистим і в повній справності, поводитись із ним обережно, дотримуючись правил техніки безпеки. Перевіряючи роботу ударно-спускового механізму, не потрібно здійснювати надмірних спусків курка.
При казармовому й табірному розташуванні автомат зберігають у піраміді, в особливому відділенні тієї ж піраміди зберігають магазини, сумки для магазинів, багнет у піхвах, мастильницю і чохол для автомата (кулемета) з прикладом, що складається, а також пенал для автомата зі складним прикладом. Сумку для магазинів, ремінь і чохол потрібно зберігати чистими і сухими.
При тимчасовому розташуванні в якому-небудь приміщенні автомат зберігають у сухому місці подалі від дверей, печей, нагрівальних приладів. У бойових умовах зброю тримають при собі (в руках).
Прямуючи на заняття і під час походу автомат, за статутом, переносять на ремені в положенні "на ремінь" чи "за спину", а кулемет - у положенні "на груди". Ремінь повинен бути підігнаним так, щоб автомат не вдарявся об тверді предмети спорядження. Автомат переносять із приєднаним магазином. Решта магазинів знаходиться у сумках. Автомат зі складеним прикладом переносять і перевозять завжди зі складеним прикладом, а кулемет зі складеним прикладом - з відкиненим прикладом. Складання приклада кулемета здійснюють лише під час десантування.
Під час перерв між заняттями, а також на привалах автомат знаходиться в автоматника (кулеметника) на ремені або в руках (кулемет можна поставити на сошку).
Пересуваючись на автомобілі чи бронетранспортері, автомат тримають між колінами прямовисно, а на БМП автомат може знаходитись в укладці. Пересуваючись на танку, автомат тримають у руках, зберігаючи його від ударів об броню.
Під час перевезень залізницею чи водним шляхом автомати (кулемети) встановлюють у спеціальній піраміді. Якщо вагон чи теплохід не обладнані пірамідами, то автомат можна тримати в руках або покласти на полицю так, щоб він не міг впасти чи пошкодитись.
Для попередження роздуття чи розриву ствола заборонено будь-чим затуляти дуло. Потрібно ретельно оберігати його, щоб туди ніщо не потрапило. Якщо в дуло потрапила вода, треба перед початком стрільби відтягнути рухомі частини назад при положенні автомата (кулемета) дулом униз і кілька разів трусонути автомат (кулемет); вода витече із дула.
Патрони потрібно зберігати в сухому місці, уникаючи потрапляння сонячного проміння.
Поводитись із набоями потрібно обережно, оберігати їх від пошкоджень, вологи і бруду. Змащувати патрони заборонено. Втрата боєприпасів - кримінальний злочин.
Запитання та завдання для перевірки знань:
1. Назвіть приладдя до автомата та їх призначення.
2. Який порядок чищення та змащування автомата?
3. Який порядок зберігання зброї і патронів у підрозділі?
Підготовка автомата (кулемета) до стрільби
Підготовку автомата (кулемета) до стрільби здійснюють з метою забезпечення його безвідмовної роботи. Автомат готують до стрільби під керівництвом командира відділення.
Для підготовки автомата (кулемета) до стрільби потрібно:
• здійснити чищення, оглянути автомат (кулемет) у розібраному стані й змастити його;
• оглянути автомат (кулемет) у зібраному стані;
• оглянути магазини.
Безпосередньо перед стрільбою потрібно прочистити насухо канал ствола (нарізну частину і патронник), оглянути патрони і спорядити ними магазини. Якщо автомат тривалий час перебував на морозі, то перед його заряджанням треба вручну декілька разів енергійно відтягнути назад і просунути затворну раму.
ВЕДЕННЯ ВОГНЮ З АВТОМАТА (КУЛЕМЕТА)
Стрільбу з автомата (кулемета) розподіляють на:
• приготування до стрільби;
• здійснення стрільби (пострілу);
Приготування до стрільби
Автоматник (кулеметник) готується до стрільби за командою або самостійно. На навчальних заняттях наказ для приготування до стрільби можуть подавати роздільно, наприклад: "На рубіж відкриття вогню, кроком-РУШ", - і потім: "Заряджай". Якщо потрібно, то перед наказом "заряджай" вказують положення для стрільби.
Для приготування до стрільби потрібно прийняти положення для стрільби і зарядити автомат (кулемет).
Для прийняття положення для стрільби лежачи потрібно: подати праву руку по ременю дещо вгору і, знімаючи автомат з плеча, підхопити його лівою рукою за спускову скобу і ствольну коробку, потім взяти автомат правою рукою за ствольну накладку й цівку дульною частиною вперед. Одночасно з цим зробити повний крок правою ногою вперед і трохи вправо. Схиляючись уперед, опуститися на ліве коліно й поставити ліву руку на землю поперед себе, пальцями вправо; потім, опираючись послідовно на стегно лівої ноги і передпліччя лівої руки, лягти на лівий бік і швидко повернутися на живіт, розкинувши злегка ноги в боки передньою частиною назовні, автомат покласти цівкою на долоню лівої руки.
Для прийняття положення для стрільби з коліна потрібно: взяти автомату праву руку за ствольну накладку й цівку дульною частиною вперед і одночасно з цим, відставивши праву ногу вперед, опуститися на праве коліно і присісти на каблук; гомілка лівої ноги повинна залишатися у вертикальному положенні, а стегна - утворювати кут, близький до прямого; перекласти автомат за цівку в ліву руку, направивши його в бік цілі.
• Порядок прийняття положення для стрільби з автомата лежачи
• Прийняття положення для стрільби з коліна
• Положення для стрільби стоячи
Для прийняття положення для стрільби стоячи потрібно: повернутися у півоберта праворуч стосовно напрямку на ціль і, не приставляючи лівої ноги, відставити її вліво приблизно на ширину плечей, як зручніше автоматнику, розподіливши при цьому вагу тіла рівномірно на обидві ноги. Одночасно, подаючи праву руку по ременю дещо вгору, зняти автомат із плеча і, підхопивши його лівою рукою знизу за цівку і ствольну накладку, енергійно подати дульною частиною вперед, у бік цілі.
Для заряджання автомата потрібно:
• приєднати до автомата споряджений магазин, якщо він не був до нього приєднаним раніше;
• зняти автомат із запобіжника;
• поставити перевідник на потрібний вид вогню;
• енергійно відвести затворну раму назад до відмови і відпустити її;
• поставити автомат на запобіжник (перевести перевідник у крайнє верхнє положення, див. мал. нижче), якщо не потрібно негайно відкривати вогонь або не поступило наказу "Вогонь", і перенести праву руку на пістолетну ручку.
Для спорядження магазина набоями потрібно: взяти магазин у ліву руку горловиною вгору і випуклою частиною боку вліво, а у праву руку - патрони кулями до мізинця так, щоб дно гільзи було дещо вище над великим і вказівним пальцями. Утримуючи магазин із невеликим нахилом вліво, натиском великого пальця вкладіть патрони по одному під загини бічних стінок дном гільзи до задньої стінки магазина.
Для спорядження магазина набоями з обойми потрібно: взяти магазин у ліву руку, правою рукою приєднати до нього перехідних так, щоб його загини ввійшли у відповідні пази на горловині магазина; тримаючи магазин у лівій руці, правою рукою вставити обойму з набоями в перехідних, патрони мають бути спрямовані кулями вгору; натискаючи вказівним пальцем правої руки на корпус гільзи (біля дна) верхнього набою і пропускаючи обойму між середнім і вказівним пальцями, втопити патрони в магазин: вийняти із перехідника порожню обойму, вставити нову обойму з набоями і доспорядити магазин; зняти з магазина перехідних. Застосування обойми прискорює спорядження магазина патронами.
Здійснення пострілу
Вогонь із автомата (кулемета) ведуть за наказами або самостійно - залежно від поставленого завдання.
У команді на відкриття вогню вказують: кому стріляти, ціль, приціл, цілик і точку прицілювання. Наприклад, автоматнику або кулеметнику: "Боєць Петренко, по спостерігачу, чотири, під ціль - вогонь!", "Відділення, по колоні, п'ять, у пояс - вогонь!"
Для здійснення стрільби (пострілу) потрібно:
• встановити приціл і цілик;
• встановити перевідник на потрібний вид вогню;
• прикласти, прицілитись, спустити курок;
• утримувати автомат (кулемет) під час стрільби. Для встановлення прицілу потрібно: наблизивши автомат до себе, великим і вказівним пальцями правої руки стиснути застібку хомутика і пересунути хомути до зміщення його переднього зрізу з рискою (насічкою) під відповідною цифрою на прицільній планці. Встановлення прицілу в кулеметі можна здійснювати і за шкалою, нанесеною на зворотній (нижній) частині прицільної планки.
• Автомат встановлений на запобіжник
Для встановлення цілика потрібно відтягнути маховичок гвинта цілика дещо вправо та обертанням його змістити риску під прорізом гривки з потрібною насічкою.
Для встановлення перевідника на потрібний вид вогню потрібно, натискаючи великим пальцем правої руки на виступ перевідника, повернути перевідник униз: до першого клацання - для ведення автоматичного вогню (АВ), до другого - для ведення одиночного вогню (ОД).
Для прикладання автомата потрібно: спостерігаючи за ціллю, вперти приклад у плече таким чином, щоб відчувати щільне прилягання до плеча всього затильника; вказівний палець правої руки (першим суглобом) покласти на спусковий гачок: нахилити голову трохи вперед і, не напружуючи шиї, праву щоку притиснути до приклада.
Автомат можна утримувати лівою рукою за цівку або за магазин, а правою - за пістолетну ручку.
Лікті під час прикладання потрібно поставити на землю у найбільш зручне положення (приблизно на ширину плечей із положення лежачи та з окопу стоячи або з коліна).
Для прицілювання потрібно заплющити ліве око (якщо ведучим є праве око), а правим дивитися через проріз прицілу на мушку так, щоб вона опинилась посередині прорізу, а вершина її була нарівні з верхніми краями гривки прицільної планки, тобто взяти "рівну мушку".
Затримуючи дихання на видиху, переміщенням ліктів, а якщо потрібно, корпуса і ніг, підвести рівну мушку до точки прицілювання, одночасно з цим натискаючи на спусковий гачок, першим суглобом вказівного пальця правої (лівої) руки.
Під час прицілювання потрібно стежити за тим, щоб гривка прицільної планки займала горизонтальне положення.
• "Рівна мушка".
• Встановлення перевідника на потрібний вид вогню: а - для ведення автоматичного вогню; б - для ведення одиночного вогню
• Встановлення прицілу автомата Калашникова: 1 - колодка прицілу; 2 - сектор; 3 - прицільна планка
Для спуску курка потрібно, міцно утримуючи автомат і затамувавши дихання, продовжувати плавно натискати на спусковий гачок доти, доки курок непомітно для автоматника (кулеметника) не спуститься з бойового взведення, тобто поки не прозвучить постріл.
Якщо під час прицілювання "рівна мушка" значно відхилилася від точки прицілювання, потрібно, не підсилюючи і не послаблюючи натиску на спусковий гачок, уточнити наведення і знову збільшити натиск на спусковий гачок.
Під час спускання курка не потрібно надавати значення легким коливанням "рівної мушки" біля точки прицілювання. Бажання дотиснути спусковий гачок у момент найкращого зміщення рівної мушки з точкою прицілювання, як правило, приводить до смикання за спусковий гачок і до неточного пострілу. Якщо автоматник (кулеметник), натискаючи на спусковий гачок, відчує, що він не може більше не дихати, потрібно, не збільшуючи і не зменшуючи натиску пальцем на спусковий гачок, поновити дихання, знову затримавши його на видиху, уточнити наведення і продовжувати натискати на спусковий гачок.
Під час ведення вогню, особливо чергами, потрібно міцно утримувати приклад притиснутим до плеча, не змінюючи положення ліктів і зберігаючи "рівну мушку" під точкою прицілювання. Після кожної черги (пострілу) потрібно швидко поновити правильність прицілювання. Під час стрільби з положення лежачи зброю можна впирати магазином у ґрунт. Під час стрільби безперервним вогнем по широкій цілі потрібно плавно переміщувати рівну мушку з одного флангу цілі до іншого.
Припинення стрільби
Припинення стрільби може бути тимчасовим і повним.
Для тимчасового припинення стрільби подають команду "Стій", а під час стрільби у русі - "Припинити вогонь".
Після цих команд автоматник (кулеметник) припиняє натискати на спусковий гачок, ставить автомат на запобіжник і, якщо потрібно, змінює магазин.
Для зміни магазина потрібно:
• від'єднати від автомата магазин;
• приєднати споряджений магазин.
Якщо в магазині були вистріляні всі патрони, то після приєднання спорядженого магазина до автомата (кулемета) потрібно зняти його із запобіжника, відвести затворну раму за ручку назад до відмови, відпустити її і знову поставити автомат (кулемет) на запобіжник.
Для повного припинення стрільби після команди "Стій" або "Припинити вогонь" подають команду "Розряджай". За цим наказом, автоматник (кулеметник) ставить зброю на запобіжник, відтягує хомутик назад, встановлюючи в автоматі приціл на "П", у кулеметі - приціл на 1 і цілик на 0, розряджає автомат, а в автоматі зі складним прикладом складає приклад. Під час стрільби з положення лежачи спускає приклад (задню частину ствольної коробки) на землю, а дульну частину автомата кладе на передпліччя лівої руки і далі діє згідно з обстановкою.
Під час стрільби з окопу автомат після розряджання можна покласти на бруствер окопу ручкою затворної рами вниз.
Для розряджання автомата потрібно:
• від'єднати магазин;
• зняти автомат із запобіжника;
• повільно відвести затворну раму за ручку назад, вийняти патрон із патронника і відпустити затворну раму;
• натиснути на спусковий гачок (спустити курок із бойового взведення);
• поставити автомат на запобіжник, взяти його "на ремінь", якщо стрільба велась із положення стоячи, або покласти на землю, якщо стрільба велась із положення лежачи;
• вийняти патрони з магазина і приєднати його до автомата;
• підібрати патрон, який був вийнятий із патронника (якщо він випав).
Для виймання патронів із магазина потрібно взяти магазин у ліву руку горловиною вгору, опорним виступом до себе, правою рукою за допомогою набою, зсовуючи патрони по одному від себе, вийняти їх із магазина.
Після розряджання, якщо потрібно, командир подає команду: "Зброю - до огляду".
За цією командою потрібно:
• у положенні лежачи: від'єднати магазин і покласти його біля автомата (кулемета) горловиною до себе, зняти зброю із запобіжника, відвести за ручку затворну раму назад і повернути автомат (кулемет) дещо вліво; після огляду командиром патронника і магазина відпустити затворну раму вперед, спустити курок із бойового взведення (натиснути на спусковий гачок), поставити на запобіжник і приєднати магазин до автомата (кулемета);
• у положенні стоячи (з коліна): утримуючи автомат (кулемет) лівою рукою знизу за цівку, правою від'єднати магазин і перекласти його в ліву руку подавачем догори (випуклою частиною від себе), пальцями лівої руки притиснути магазин до цівки автомата (кулемета), зняти із запобіжника, відвести затворну раму назад і повернути автомат (кулемет) дещо вліво.
Після огляду командиром патронника і магазина потрібно відпустити затворну раму вперед, спустити курок із бойового взведення (натиснути на спусковий гачок), поставити автомат (кулемет) на запобіжник, приєднати магазин і взяти автомату положення "на ремінь".
Запитання та завдання для перевірки знань:
1. Назвіть порядок підготовки автомата до стрільби.
2. Який порядок приготування до стрільби?
3. Який порядок здійснення пострілу?
4. Які дії повинен виконувати військовослужбовець після припинення стрільби, під час розряджання зброї?
5. Який порядок дій за командою: "Зброю до огляду"?
ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ПОВОДЖЕННЯ З АВТОМАТОМ І ПАТРОНАМИ
Загальні положення
Під час поводження з автоматом потрібно суворо дотримуватись вимог безпеки. Перед початком занять перевірте, чи не заряджений автомат. Оглядаючи автомат, спорядження і розрядку магазина, проявіть обережність, дотримуйтесь послідовності дій. Перед спуском курка ударно-спускового механізму автомата з бойового взведення додається кут піднесення. Категорично заборонено скеровувати автомат на людей, незалежно від того, заряджений він чи ні. Після занять автомат ставлять на запобіжник. Під час спорядження магазина навчальними патронами потрібно переконатися, чи немає серед них бойових. Не допускайте ударів по капсулю патрона. Заборонено використовувати патрони з осічкою з навчальною метою.
Вимоги безпеки під час проведення стрільб зі стрілецької зброї та гранатометів
Категорично заборонено:
• заряджати зброю бойовими та холостими набоями, а також бойовими та інертними гранатами до сигналу "Вогонь" (команди керівника, командира);
• скеровувати зброю на людей, у бік або в тил стрільбища, незалежно від того, заряджена вона чи ні;
• відкривати та вести вогонь: з несправної зброї, несправними боєприпасами або боєприпасами, які не передбачені таблицями стрільби для цієї системи; за межі небезпечних напрямків стрільби; якщо піднятий білий прапор на командному (дільничному) пункті та укриттях (бліндажах): по бліндажах, незалежно від того, перебувають у них люди чи ні, а також по інших спорудах (вишках, тригонометричних пунктах та декоративному обладнанню); після утикання гармати у ґрунт або перешкоду;
• залишати де-небудь заряджену зброю або передавати її іншим особам; залишати на вогневій позиції (місці для стрільби) індивідуальну зброю без команди керівника (командира);
• перебувати людям та розміщувати боєприпаси, горючі й вибухові речовини позаду РПГ та СПГ у секторі 90 та ближче 30 м;
• упирати казенний зріз ствола гранатомета в будь-які предмети або у ґрунт; використовувати гранати, які мають зовнішні пошкодження;
• знімати запобіжний ковпачок із головної частини підривника бойової гранати під час стрільби, коли йде дощ або сильний сніг;
• розташовувати під час стрільби з окопу казенний зріз ствола РПГ ближче 2 м, а СПГ - 7 м від задньої стінки окопу.
Стрільбу негайно припиняють, за командою керівника або самостійно кожен екіпаж (який стріляє), якщо:
• з'явилися люди, тварини і машини на мішеневому полі, низьколітні апарати, вертольоти над районом стрільби;
• впали снаряди (гранати) за межами безпечної зони або поблизу бліндажа, у якому перебувають люди, та втрачений зв'язок із бліндажем;
• надійшов встановлений сигнал з поста оточення про небезпеку продовження стрільби;
• піднятий білий прапор (ВСП, ліхтарі) на командному пункті;
• виникла пожежа на мішеневому полі та на території полігона;
• той, хто стріляє, втратив орієнтування.
МАЛОКАЛІБЕРНА ГВИНТІВКА
Загальна будова та бойові властивості - на прикладі гвинтівки ТОЗ-8М
Малокаліберна гвинтівка Тульського збройового заводу ТОЗ-8М призначена для початкового навчання стрільбі й тренування стрільців.
• Загальна будова малокаліберної гвинтівки ТОЗ-8М:
1 - ствол; 2 - ствольна коробка; 3 - затвор; 4 - спусковий гачок; 5 - прицільний пристрій; 6 - тильна кришка; 7 - приклад
Тактико-технічна характеристика ТОЗ-8М
Калібр ствола, мм
5,6
Довжина гвинтівки, мм
1113
Довжина ствола, мм
640
Довжина прицільної лінії, мм
587
Прицільна дальність, м
250
Найбільша дальність польоту кулі, м
1200
Убивча сила, м
800
Початкова швидкість польоту кулі, м/с
280
Швидкострільність, постр. на хв
10
Число нарізів
4
Вага, кг
3,12
Тип прицілу
Відкритий секторний
Призначення частин та механізмів гвинтівки
Ствол призначений для спрямування польоту кулі.
Ствольна коробка призначена для розміщення затвора та спускового механізму.
Затвор використовують для того, щоб надсилати патрон у патронник, закривати канал ствола, здійснювати постріл, викидати стріляну гільзу.
Спусковим механізмом здійснюють спуск курка з бойового взведення.
Прицільний пристрій слугує для спрямування гвинтівки в ціль і надання їй потрібного кута прицілювання.
Тильна кришка захищає очі стрілка від опіку, якщо відбувся прорив газу під час стрільби.
Приклад з'єднує усі частини гвинтівки, слугує для зручності під час стрільби; має шийку, цівку.
Зарядження гвинтівки:
• правою рукою відкрийте затвор і відведіть його назад;
• візьміть патрон за головку великим і вказівним пальцями правої руки і проштовхніть його вперед, щоб закраїна гільзи наштовхнулася на торець ствола;
• закрийте затвор.
Будова малокаліберного патрона
Для стрільби з малокаліберної гвинтівки використовують так звані унітарні патрони. У них усі потрібні для стрільби елементи об'єднані в єдине ціле. Унітарний патрон складається з кулі для безпосереднього ураження цілі, порохового заряду, що є джерелом енергії, необхідної для випускання кулі зі ствола із визначеною швидкістю, капсуля-запальника для запалення пороху, гільзи, що є корпусом і об'єднує всі елементи патрона.
• Патрон 5,6 мм:
1 - ударна суміш; 2 - гільза; 3 - куля
Запитання та завдання для перевірки знань:
1. Назвіть бойові властивості частин і механізмів малокаліберної гвинтівки.
2. Назвіть порядок заряджання малокаліберної гвинтівки.
3. Які основні заходи безпеки під час поводження з автоматом і патронами?
Мінно-вибухові пристрої. Класифікація, принцип дії, алгоритм дій при виявленні
Використання вибухових пристроїв завжди було прийнятним для терористів. Можна заздалегідь у безпечний для себе момент закласти вибухівку, піти непоміченим, виконати завдання, залишитися живим, невідомим.
Дуже поширені замахи із застосуванням вибухових пристроїв проти бізнесменів, державних чиновників, кримінальних авторитетів, великої кількості людей.
Досвід свідчить про застосування вибухових пристроїв, що поділяються на такі групи:
1. Саморобні вибухові пристрої (СВП) - це вибухові пристрої, виготовлені непромисловим способом (у якому використаний хоча б один із елементів конструкції саморобного виготовлення або застосована непромислова, нерегламентована збірка).
Ознаки СВП:
• характерний вигляд штатних бойових припасів, навчально-імітаційних, сигнальних, освітлювальних, піротехнічних виробів чи їх елементів;
• наявність антен або приєднаних до них дротів;
• звуки, що лунають від предмета (цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу, мигання індикаторної лампочки);
• наявність джерел живлення на механізмі або поряд із ним (батарейки, крони, акумулятори);
• шум, що лунає від предмета, або дим, що йде від нього;
• наявність у виявленому предметі запаху бензину, газу, розчинника, паливно-мастильних матеріалів, хімічних речовин;
• залишені без догляду предмети;
• припаркований біля будівлі автомобіль, власник якого невідомий, або державні номери незнайомі.
Класифікація СВП за конструктивними особливостями, а саме:
• за способом ініціювання вибуху:
2. Вибухові пристрої, виготовлені промисловим способом
• Протипіхотні міни:
• Протипіхотні міни, які постачає Російська Федерація до тимчасово окупованих територій України
ПМН
Протипіхотна міна в коричневому круглому пластмасовому корпусі з чорною гумовою кришкою. Встановлюється під поверхню або на поверхню.
• Маскування (трава, листя тощо)
Тип - натискна фугасна міна
Зусилля спрацювання
8-25 кг
Датчик цілі
Кришка 11 см
Вага міни
0,55 кг
Дія
Ампутація кінцівки, смерть
Виявлення
Візуально, щуп, міношукач
При виявленні
Позначити, обійти
Знешкодження
Не знешкоджується
Самоліквідація
Не самоліквідовується
Знищення
Накладним зарядом
ПФМ-1 і ПФМ-1С
Протипіхотна міна в зеленому, коричневому чи бежевому пластмасовому витягнутому корпусі, який складається з плоского балона і крила. Встановлюється на поверхню з касет засобами дистанційного мінування, РСЗВ або авіацією.
• ПФМ-1 і ПФМ-1С
Тип - натискна фугасна міна
Зусилля спрацювання
8-25 кг
Датчик цілі
Корпус (балон) 5 х 5,5 см
Вага міни
0,08 кг
Дія
Пошкодження або ампутація кінцівки
Виявлення
Візуально, щуп, міношукач
При виявленні
Не наближатися, помітити, обійти
Знешкодження
Не знешкоджується
Самоліквідація
Тільки для мін з позначенням на крилі "С", самовільно через 1-40 годин після установки
Знищення
З автоматичної зброї, з укриття з відстані більше 30 м
ОЗМ-72
Протипіхотна міна в зеленому циліндричному металевому корпусі. Встановлюється під поверхню або на поверхню.
• ОЗМ-72
Тип - натяжна чи керована вистрибуюча осколкова міна
Зусилля спрацювання
0,3-10 кг
Датчик цілі
Розтяжка на одну чи дві сторони 2 х 15 м, чи розривний дріт 50-60 м, чи дистанційне керування
Вага міни
5 кг
Дія
Осколкове ураження в радіусі 25-30 м, біля 2500 елементів ураження
Виявлення (міна і розтяжка)
Візуально, щуп, міношукач
При виявленні
Позначити розтяжку, обійти. До мін з розривним датчиком не наближатися
Знешкодження
Не знешкоджується
Самоліквідація
Можлива для мін з розривним датчиком самовільно при розряді живлення
Знищення
Накладним зарядом. З автоматичної зброї, з укриття з відстані більше 60 м
МОН-50 (та МОН-90)
Протипіхотна міна в зеленому чи коричневому прямокутному плоско-увігнутому пластиковому корпусі з металевими ніжками та кріпленням (МОН-90 тільки з кріпленням). Встановлюється над поверхнею.
• МОН-50 (та МОН-90)
Тип - натяжна чи керована спрямована осколкова міна
Зусилля спрацювання
0,3-10 кг
Датчик цілі
Розтяжка на одну чи дві сторони 2 х 15 м, чи розривний дріт 50-60 м, чи дистанційне керування
Вага міни
2 кг (12 кг)
Дія
Осколкове ураження у секторі 55 град радіусом 40-50 м (40 град та 60-90 м) біля 500 (2000) елементів ураження
Виявлення (міна і розтяжка)
Візуально, щуп, міношукач
При виявленні
Позначити розтяжку, обійти. До мін з розривним датчиком не наближатися
ТМ-62
Протитанкова міна в зеленому круглому металевому корпусі (ТМ-62М), в коричневому круглому пластмасовому корпусі (ТМ-62П), в зеленому круглому пластмасовому корпусі (ТМ-62ПЗ), в зеленому або сірому квадратному дерев'яному корпусі (ТМ-62Д). Встановлюється під поверхню або на поверхню.
Протитанкові міни:
• ТМ-62
Тип - натискна фугасна протигусенична міна
Зусилля
спрацювання
150-550 кг
Датчик цілі
Детонатор діаметром 12 см, чи Г-подібна штанга висотою 30 см
Вага міни
10 кг
Дія
Руйнування 2-3 траків гусениці, катка, балансира
Виявлення
Візуально, щуп, міношукач
При виявленні
Позначити, обійти
Знешкодження
Може бути встановлена на невилучення
Самоліквідація
Не самоліквідовується
Знищення
Накладним зарядом
ТМ-57
Протитанкова міна в зеленому круглому металевому корпусі. Встановлюється під поверхню або на поверхню.
Тип - натискна чи керована фугасна протигусенична міна
Зусилля спрацювання
200-500 кг
Датчик цілі
Детонатор та кришка діаметром 22 см, чи Г-подібна штанга висотою 30 см, чи дистанційне керування
Вага міни
9 кг
Дія
Руйнування 2-3 траків гусениці
Виявлення
Візуально, щуп, міношукач
При виявленні
Позначити, обійти
Знешкодження
Може бути встановлена на невилучення
Самоліквідація
Не самоліквідовується
Знищення
Накладним зарядом
Міна-пастка (пастка) - вибуховий (невибуховий) пристрій, навмисно встановлений для нанесення втрат, вибух якого здійснюється при спробі: зрушити з місця чи скористатись тим чи іншим, на вигляд безпечним, предметом, наприклад, побутова техніка, озброєння та ін.:
Алгоритм дій при виявленні СВП
Заходи попереджувального характеру:
• посилити пропускний режим при вході і в'їзді на територію закладу, пильнувати системи сигналізації і відеоспостереження;
• провести обходи території закладу і періодичну перевірку складських приміщень на предмет своєчасного виявлення вибухових пристроїв або підозрілих предметів;
• із працівниками цивільного захисту, правоохоронних органів організувати проведення спільних інструктажів і практичних занять із питань дій у випадку загрози або виникнення надзвичайних ситуацій.
Дії під час виявлення ВНП:
Категорично заборонено:
Потрібно пам'ятати:

Немає коментарів:

Дописати коментар