пʼятниця, 1 грудня 2023 р.

Шкідливі та корисні звички

 Шкідливі та корисні звички



1. Що таке звичка?

Звичка — закріплений до автоматизму спосіб виконання дії чи поведінки, здійснення якого за певних умов для людини стало потребою. Звичка може торкатися будь-чого. Це і харчові звички, і звички, що стосуються спілкування між вами та дорослими, це і сімейні традиції тощо. Коли ви робите щось регулярно тривалий час, у вас формується звичка. Неабияке значення при цьому мають ваша настирливість і терпіння. Щоправда, є речі, до яких ви звикаєте швидко, але є і такі, до яких звикати доводиться довго, а до деяких і дуже складно звикнути. У будь-якому випадку звикаєте ви до чогось не відразу, а упродовж певного часу. Головне — робити невеликі кроки, щоб міцно закріпити потрібні вам дії. Сформована звичка може зберігатися багато років. Зрозуміло, що якщо звичка формувалася тривалий час, то вона не може змінитися за декілька днів або тижнів.

За наслідками впливу на вашу поведінку та діяльність звички поділяють на корисні та шкідливі.

2. Як можна виробити у себе корисні звички?

Корисні звички — це звички, які підвищують працездатність, сприяють фізичному розвитку, подовжують активне довголіття (мал. 53.1).

Мал. 53.1. Приклади корисних звичок

Є звички, які дуже допомагають вам у житті. Наприклад, звичка переходити дорогу тільки на зелене світло рятує ваше життя. Гігієнічні звички допомагають уберегтися від багатьох інфекційних захворювань. Звичка стежити за поставою забезпечує нормальну діяльність усіх внутрішніх органів.

Скільки потрібно часу, щоб виробити таку звичку? Найголовніше — це прийняти вольове рішення: ви будете виробляти саме таку звичку.

Послідовність дій при виробленні звички.

  • 1. Прийміть вольове рішення виробити, наприклад, харчову звичку: не споживати їжу, яка шкодить вашому здоров’ю.
  • 2. У робочому зошиті сторінку поділіть на дві графи. Перша — «Нагадую собі», друга — «Роблю не думаючи».
  • 3. Кожен день прибирайте зі столу продукти, які ви вважаєте шкідливими для споживання, і дату позначайте на сторінці зошита у відповідній графі.
  • 4. Як тільки дату ви запишете у графі «Роблю не думаючи», у вас виробилася звичка.
  • 5. Підрахуйте кількість днів, які вам знадобилися для вироблення цієї звички. Найкраща звичка — здоровий спосіб життя, який є комплексом корисних звичок.

3. Які звички вважаються шкідливими?

Шкідливі звички — це звички, які шкодять вашому здоров’ю, заважають досягати своєї мети та повністю використати упродовж життя свої можливості. Приклади шкідливих звичок: надмірне споживання солодощів, перекладання всіх важливих справ на останній момент або «на завтра», постійні запізнення, звичка їсти перед телевізором, лінощі та пасивність, нераціональне харчування тощо.

Та найбільшу шкоду здоров’ю завдають такі шкідливі звички, як паління, алкоголь, наркотики. Ці звички вважаються проявом слабкості людини, яка не здатна керувати своєю поведінкою. Така людина дозволяє цим звичкам руйнувати її здоров’я.

Позбавитися цих шкідливих звичок дуже важко, але можна!

Головне — усвідомити шкоду та прийняти вольове рішення — НІ цій звичці.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!

  • Звичка — закріплений до автоматизму спосіб виконання дії чи поведінки, здійснення якого за певних умов для людини стало потребою.
  • Утворення звички вимагає багаторазового повторення окремих дій, а ще настирливості та терпіння.
  • За наявності корисних звичок ваша діяльність відбувається легше і швидше, без зайвих витрат енергії.
  • Звички бувають або корисними, або шкідливими. Різниця між ними в тому, що корисними звичками керуємо ми, а шкідливі — керують нами.


Немає коментарів:

Дописати коментар