четвер, 28 березня 2024 р.

Дитяча депресія.

Дитяча депресія. Як виявити

Придивіться уважно до своєї дитини – чи не помічаєте ви чогось незвичайного в її поведінці? Можливо, швидкі зміни настрою, агресивність, замкнутість чи різке зниження успішності в школі. Депресія як і у дорослих, так і у дітей має різні форми.

Дитячий психолог, арт-терапевт Юлія Підкова впевнена – батькам варто звернути увагу на те, як дитина проявляє себе в буденних справах: як розмовляє з батьками та друзями, чи не погіршився у неї апетит, чи цікаво контактувати з однолітками.

“Якщо ви протягом тривалого часу помічаєте зміни в поведінці дитини, варто поговорити з нею та дізнатися, що трапилося. Два місяці – це той показовий термін, протягом якого вам треба дізнатися, що непокоїть дитину та що трапилося з нею. Після цього – допомагайте”, – зазначає психолог.

Якщо дитина вчора була весела, а сьогодні прийшла додому не в гуморі, не варто одразу ж іти до психолога чи ставити страшні діагнози. Поговоріть з дитиною, дізнайтеся, як у неї справи, спитайте, чому вона засмучена. Якщо ж ви бачите, що це продовжується тривалий час, не зволікайте – порадьтеся зі спеціалістами.

Поради батькам від дитячого психолога

“На батьках лежить повністю вся відповідальність за дитину. Як би це страшно не було, але окрім батьків дитина нікому не потрібна ані вихователям, ані вчителям”, – звертає увагу дитячий психолог, арт-терапевт Юлія Підкова. “Український інтерес” разом із нею склав кілька порад для батьків.

  • Завжди розмовляйте зі своєю дитиною. Такі розмови зможуть не лише зблизити вас, а й допоможуть виявити проблеми на ранніх стадіях.
  • Не говоріть “Я зайнятий!”. Дитина має відчувати батьківську допомогу та підтримку. Якщо ви кілька разів відштовхнете сина чи доньку різкими словами, ви ризикуєте втратити їхню довіру назавжди.
  • Не ставте занадто високих вимог для дитини. Пам’ятайте, що у дитини теж є власні почуття та думки.
  • Поважайте почуття та емоції дитини. Якщо дитина радіє – радійте разом з нею, якщо сумує – заспокойте її. Допоможіть їй розвивати почуття емпатії та в жодному разі не пригнічуйте дитину.
  • Намагайтеся стати для дитини другом. Запитайте, що цікавить дитину та підтримуйте коло її інтересів.
  • Жодних грубощів! Пам’ятайте, що дитина росте, формується і їй іноді важко стримати себе. Допоможіть дитині навчитися контролювати свої емоції власним прикладом.
  • Проводьте разом час. Відвідуйте виставки, музеї, їздьте на природу, дивіться разом фільми та подорожуйте. Це гарна можливість пізнати один одного та зблизитися.
  • Допоможіть дитині позбутися негативних емоцій. Малюйте з дитиною, ліпіть фігурки з пластиліну, рвіть папір та слухайте заспокійливу музику. Також дієвим способом боротьби з переживаннями є малювання піском. Дитина заспокоюється, а також формує творчі здібності.

“Мама й тато – ті люди, які можуть допомогти вирішити проблему. Батьки повинні розуміти, що самотужки дитина не може впоратися з депресією. Вони – найперший інститут соціалізації дитини, її найкращі друзі та порадники”, – підкреслює Юлія Підкова.

Думки про суїцид, алкогольна й наркотична залежність, втечі з дому – це лише невелика частина того, до чого може призвести дитяча депресія. Не варто закривати очі на маленькі проблеми, які можуть перетворитися на велику катастрофу. Немає нічого важливішого за щастя та здоров’я наших дітей, тому не відвертайтеся від них, особливо тоді, коли ви їм необхідні.

Немає коментарів:

Дописати коментар